קרנות השקעה בנדל"ן לעומת השקעה ישירה

לא אחת אנו נשאלים: מה עדיף – להצטרף לקרנות השקעה בנדל"ן או להכנס להשקעה ישירה במיזם ספציפי. אכן קיימות שתי אפשרויות נפוצות של השקעה בנדל"ן:

השקעה ישירה

השקעה ישירה משמעותה שאנו משקיעים ישירות בנכס. בדרך כלל נכס בודד, למגורים או לכל מטרה אחרת. במסגרת זו נבצע בדיקות נאותות על הנכס הבודד, נכיר את הסביבה שלו, נלמד את היתרונות והחסרונות של ההשקעה בנכס, וכן נתייחס למטרת הנכס – האם הוא מיועד להקמה/ שיפוץ/ אכלוס ומכירה מהירה או אכלוס לאורך זמן.

השקעה בנכס בודד היא פשוטה יחסית, שכן אנו נדרשים לבדוק נכס אחד בלבד. עם זאת, רמת הסיכון בה גבוהה יחסית מאחר שאנו תלויים בהצלחה של הנכס הבודד ואין לנו יכולת לפזר את ההשקעה שלנו למספר נכסים.

השקעה ישירה בנכס בודד מחייבת אותנו להכיר היטב את הסביבה הכלכלית והנדל"נית באזור, להיות "בעלים" של נכס מרוחק, לדאוג שתהיה לנו חברת ניהול טובה, לוודא שהשוכרים שלנו אמינים ולדאוג לשיפוצים או לתיקונים השונים בנכס.

השקעה זו היא השקעה אקטיבית שמחייבת אותנו להפנות זמן ומשאבים לניהולה לאורך הזמן.

השקעה באמצעות קרן

השקעה באמצעות קרן היא השקעה פסיבית. לקרן יש מנהל, השותף הכללי, שמכונה GP

General Partner)), שהוא לעיתים גם מנהל את ההשקעה. קרן היא בעצם שותפות שמורכבת ממספר רב של משקיעים (בדרך כלל כמה עשרות), אשר משקיעים כספים בקרן והיא זו שמשקיעה אותם בפועל. המשקיעים בקרן נקראים "שותפים מוגבלים", הם למעשה משקיעים פסיביים שלא מעורבים ולא מנהלים את הקרן והשקעותיה.

הקרן יכולה להשקיע בנכס בודד או במספר נכסים, לפי אסטרטגיית ההשקעה שלה ובהתאם להסכם השותפות ולהחלטת השותף המנהל של הקרן.

יתרונות ההשקעה בקרן הם:

  1. אין צורך להתעסק עם השקעות הקרן, שכן זה תפקידו של השותף המנהל.
  2. הקרן יכולה להשקיע סכומים משמעותיים, משום שהיא מאגדת עשרות רבות של משקיעים. באופן זה היא יכולה להשקיע בעסקאות מעניינות יותר/ בכמות גדולה יותר של נכסים.
  3. פיזור – במידה שהקרן משקיעה במספר רב של נכסים, נוכל ליהנות מפיזור השקעות ובתוך כך מהקטנת התלות בהשקעה בודדת.

בבואנו להשקיע בקרן, חובה עלינו לבדוק מי מנהל את הקרן, מה הידע והניסיון שלו, חוסנו הפיננסי, תוצאות העבר שלו, מהימנותו, מי משקיע עימו ועוד.

מאמרים נוספים

כבר עוזבים?

השאירו פרטים וקבלו במתנה את המדריך המלא “השקעות נדל”ן לא לעשירים בלבד” – חובה לכל משקיע!

*האמור באתר זה אינו מהווה ייעוץ השקעות או תחליף לייעוץ השקעות המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים שלכל אדם. אין לראות באמור לעיל התחייבות להשגת תשואה כלשהי.